Skip to main content
Ambulansearbeidere tar hånd om pasient under en øvelse i NM.

Ordføreren stilte opp i ambulanse-NM

Forsker Maren Ranhoff Hov fulgte i dag med på hvordan ambulansearbeidere taklet casen hun hadde laget, hvor ordfører i Ullensaker Tom Staahle var markør.

Publisert: 06.09.2018 – Sist oppdatert: 09.07.2025

Nasjonalt ambulansemesterskap ble arrangert på Jessheim i dag. Operative enheter fra luftambulansen ble utfordret med ulike oppgaver hvor dommere vurderte alt fra undersøkelse, behandling og tidsbruk.

Maren Ranhoff Hov er slagforsker i Stiftelsen Norsk Luftambulanse, og har laget oppgavene. En av disse omhandlet behandling av slagpasient. Tom Staahle, ordfører i Ullensaker kommune, tok på seg rollen som markør og spilte en person som hadde ramlet ned en trapp. Spørsmålet var om deltakerne oppdaget hva som egentlig hadde rammet ham – nemlig slag.

– Jeg er selv utdannet sykepleier, og denne treningen er utrolig viktig. Det er noe jeg ser nytteverdien av, sier Staahle som var blitt fortalt på forhånd hva slags symptomer han skulle vise frem og hvordan han skulle svare på spørsmål fra ambulansearbeiderne.

Ordføreren var fornøyd med at Jessheim sentrum ble arena for konkurransen, som av arrangøren EMS Norway karakteriseres som «Norges viktigste mesterskap». Derfor ville han også selv bidra.

– Som myndighetsperson er det viktig å verdsette denne type arrangementer, sier han.

Rørt av klinisk undersøkelse

Maren Ranhoff Hov fulgte nøye med på hvordan deltakerne taklet oppgaven hun hadde utformet.

– Jeg blir sjelden ordentlig rørt av å se en klinisk undersøkelse, men det ble jeg i dag, sier hun.

– Nivået er utrolig høyt. Jeg tror mange av mine kolleger har mye å lære av ambulansearbeidernes systematiske undersøkelse, sier legen.

Hun forteller at det bokstavelig talt var stor fallhøyde for deltakerne, som kunne oppfattet scenarioet som en fallulykke framfor slag. Det kunne potensielt gi store konsekvenser for pasienten.

Stimulerer til samarbeid

Ranhoff Hov har tro på konkurranselementet og synes deltakerne er tøffe.

– Jeg skal like å se andre yrker tørre å kaste seg ut i noe slikt og sette yrkesstoltheten på prøve, sier hun.

Stiftelsen Norsk Luftambulanse er hovedsamarbeidspartner til Nasjonalt ambulansemesterskap.

– Denne arenaen bidrar til at ambulansepersonell møtes og snakker sammen. Arrangementet stimulerer til økt trening på konkrete scenarier, og gir deltakerne mer trening i undersøkelse og behandling av den akutt syke eller skadde pasienten, forteller Kjell Otto Fremstad.

Han er seksjonssjef for utdanning i Stiftelsen Norsk Luftambulanse.

– Konsekvensen av slike øvelser kan bli bedret pasientsikkerhet, fordi kompetansen i møte med pasienten bedres, legger han til.

Relaterte artikler: