Skip to main content

GPS-forstyrrelser skaper hodebry for luftambulansen

Jamming av GPS-signaler øker i omfang. Norsk Luftambulanse dro til Andøya for å teste hvordan ambulansehelikopter takler falske signaler.

Tekst og foto: Rolf Magnus W. Sæther

Publisert: : 16.12.2025

Når et helikopter flyr i mørke eller dårlig sikt, bruker det GPS-satellittsignaler for å få riktig posisjon og tid slik at det kan navigere trygt frem til målet. 

Men hva om GPS-signalet blir forstyrret? Eller enda verre; Hva om noen sender et falskt signal som får navigasjonssystemene til å tro at helikopteret er på et helt annet sted enn det faktisk er? 
Dette er realistiske scenarioer, som luftambulansen i økende grad må forholde seg til. 

Espen Slette i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom)

Espen Slette, Nkom

– GPS-forstyrrelser i Norge er i dag først og fremst knyttet til østlige deler av Finnmark, der det pågår daglig. Effekten øker med høyden, og det er derfor særlig luftfarten som merker dette, sier avdelingsdirektør Espen Slette i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom). 

Under jammertesten på Andøya tester man hvordan ambulansehelikopteret håndterer falske GPS-signaler.

Under jammertesten på Andøya tester man hvordan ambulansehelikopteret håndterer falske GPS-signaler.

Alvorlig konsekvenser

Slette legger ikke skjul på at forstyrrelsene kommer fra russisk side av grensen, men vil ikke spekulere i hensikten bak dem, da det ikke finnes grunnlag for å fastslå motiv.

– Blokkering av GPS-signaler er uakseptabelt og ulovlig, og kan få alvorlige konsekvenser for luftfart, beredskap og annen samfunnskritisk infrastruktur, sier han.

Selv om slike forstyrrelser blir stadig vanligere, har de foreløpig ikke stoppet legehelikoptrene.

– Helikopteret som er stasjonert på Kirkenes opplever dette titt og ofte. Pilotene våre er svært oppmerksomme på problemet, men det stopper ikke operasjoner foreløpig. Vi flyr med «varsellampene på», klar til å gå over til plan B, sier prosjektleder og pilot Lars Amdal i Norsk Luftambulanse.

Skjerm i helikoptercockpit med teksten «No GPS position»
Helikopteret har mistet GPS-posisjon som følge av forstyrrelser.

Bestod testen

I fjor høst ble det årlige arrangementet Jammertest arrangert på Andøya i Nordland. Der samles aktører fra hele verden for å avdekke sårbarheter og skape robusthet mot truslene. Norsk Luftambulanse deltok med stiftelsens utviklingshelikopter. For anledningen var det laget en instrumentinnflyging til tettstedet Bleik, for å teste hvordan et Airbus H145 ambulansehelikopter takler falske signaler.

Resultatene var beroligende.

– Helikopteret lot seg ikke lure. Cirka 10 sekunder etter at det ekte GPS-signalet ble overdøvet av et falskt signal, sluttet helikopteret å fly på autopilot og fortsatte rett fram. Det er betryggende å se at navigasjonssystemene ikke lar seg lure av narresignaler, sier Amdal.

Lars Amdal tester jamming i helikopteret
Når GPS-signaler forstyrres, må pilotene raskt gå over til alternative navigasjonsløsninger.

Vil varsle på forhånd

Problemene med forstyrrelser på GPS-signaler ser ikke ut til å forsvinne med det første.

– Internasjonale trender tyder på økende bruk av jamming som hybrid virkemiddel. Det er derfor viktig å gjennomføre risiko- og sårbarhetsanalyser og ikke legge alle egg i én kurv. Myndighetene jobber med testarenaer for jamming og vurderer bakkebaserte løsninger for robust og sporbar tid, sier Espen Slette i Nkom.

– Vi samarbeider med ulike aktører for å få på plass systemer som kan oppdage forstyrrelser på GPS-signalet i områder vi skal fly. Da vil man på forhånd kunne advare piloter som skal fly der det foregår jamming, forteller Lars Amdal i Norsk Luftambulanse.

Relevante saker: